Forum dyskusyjne „Przyszłość jazdy western w Polsce”

Forum dyskusyjne „Przyszłość jazdy western w Polsce”

PDFDrukujEmail

W sobotę 8 grudnia we Wrocławiu odbyło się forum dyskusyjne „Przyszłość jazdy western w Polsce”. Organizatorzy, Polska Liga Western i Rodeo, inicjując spotkanie mieli zamiar zapoczątkować tym samym dyskusję o dobrych i słabych stronach naszego ruchu w Polsce. Z tego powodu na forum zaproszeni zostali reprezentanci organizacji, stowarzyszeń, które westernem w Polsce się zajmują. Formuła debaty była otwarta – mógł w niej uczestniczyć każdy, ale skorzystały z tego tylko pojedyncze osoby.

Zakres tematów do dyskusji był bardzo szeroki i mimo czterech godzin rozmów niektórych z nich nie poruszono. Z ciekawszych wątków należy podkreślić:

  1. Wprowadzenie Mariusz Siwca o zasadach obowiązujących zawodników i organizatorów w zawodach AQHA i NRHA. Podkreślano tutaj zdarzającą się nieznajomość tych zasad zawodników wszystkich organizacji western riding w Polsce.
  2. Rozmawiano o sposobach finansowania organizacji i zawodów, próbując transponować wzorce z AQHA czy NRHA (podkreślając przy tym zdecydowanie inny charakter tych organizacji i ich zasięg).
  3. Kursy instruktorskie w jeździectwie westernowym. Dyskutowano nad tym czy potrzebne jest działanie w tym kierunku wobec braku uprawnień instruktora rekreacji od 2010 (Ustawa o sporcie). Stworzenie programu nie nastręcza trudności. Problemem może być odpłatność za te kursy a także kadra prowadząca.
  4. Koniecznym jest, w opinii uczestników forum, stworzenie bazy ośrodków westernowych, która ułatwiłaby dotarcie do nich osobom zainteresowanym szkoleniem jeździeckim. Baza taka powinna zaistnieć w możliwie serwisach internetowych a na pewno na portalach organizacji czy WWR.
  5. Temat powyższy należy niewątpliwie do tych, które obejmuje wspólne hasło – promocja. Rozmawiano i proponowano wiele środków promocji: pokazy na zawodach w stylu klasycznym, dynamiczniejsze kontakty z mediami (zaakcentowano konieczność powstania osoby – rzecznika odpowiedzialnego za promocję westu w mediach – nie tylko elektronicznych), organizacja zawodów rekreacyjnych, udział w większym wymiarze w  imprezach jeździeckich typu Cavaliada.
  6. Podniesiono konieczność promowania westernu poprzez zawody rekreacyjne –cykle zawodów tego typu istniejące np. na Górnym Śląsku pozwalają większej liczbie osób oglądać western riding a jeźdźcom w nich startować. W PLWiR prowadzone są rozmowy z nowymi ośrodkami, które mogłyby takie zawody organizować. Rozmawiano także o sędziach PLWiR, którzy mogliby takie zawody sędziować.

W Polsce jest coraz większa liczba osób posiadających konie rasy QH czy PH, osób jeżdżących w siodłach westernowych nie przekłada się na liczbę zawodników startujących w zawodach. Oczywistym jest, że organizacje jeździectwa westernowego w Polsce muszą w ze sobą współpracować, żeby zmienić ten stan rzeczy. Warunki są ku temu coraz lepsze, gdyż w opinii wielu znawców i „znawców” jeździectwa jeźdźcy western nie są już tymi, „którzy nie potrafią jeździć konno”. Forum w zakresie porozumienia, integracji spełniło niewątpliwie soją rolę, początkując praktykę takich spotkań w niedalekiej przyszłości (rozmowy na wyższym stopniu konkretu). Jeśli chodzi o pomysły, które były przedstawiane (niektóre dyskusyjne) na pewno w części znajdą odzwierciedlenie w praktyce.

Dziękując wszystkich uczestnikom za wasz czas i wiedzę, których część poświęciliście polskiej jeździe western zapraszamy na kolejne spotkania a także do dyskusji w innych formach np. mailowej.

Uczestnicy forum:

  1. Beata Baca – Komarno Western Ranch, kierownik imprez rangi MP w PLWiR
  2. Wiktoria Pietkiewicz – Jeździectwo Naturalne bez Tajemnic
  3. Aleksandra Misztak - PLWiR
  4. Joanna Zwierzchowska – PLWiR, PZJ
  5. Julka Dorociak SSWR, PLWiR, Arizona City
  6. Paulina Wołodkiewicz - PLWiR
  7. Artur Górecki – SSWR, PLWiR, Arizona City
  8. Marek Czerwiński - Rancho u Marka, organizator zawodów rekreacyjnych
  9. Zbyszek Sadowski – Rancho u Marka, organizator zawodów rekreacyjnych

10.  Michał Żarnawski –PLWiR, WRC Bronco

11.  Mariusz Siwiec – PLQHA, NRHA

12.  Arek Marczyński – CERBC (Central Eurpean Reining Breeders Cup), Janiowe Wzgórze

13.  Bartosz Wysocki - Komarno Western Ranch,

14.  Jacek Zwierzchowski – właściciel koni

15.  Andrzej Szubart  - PLWiR, Emirat Arabians

16.  Jacek Świerzewicz - PLWiR

17.  Jacek Grobelny- PLWiR

TEMATY DO DYSKUSJI PROPONOWANE PRZED FORUM

 

  1. Przyczyny „słabości” rozwoju polskiego westernu
  2. Zawody westernowe w dobie kryzysu
  3. Współpraca organizacji westernowych w Polsce
  4. Współpraca z organizacjami jeździectwa klasycznego
  5. Współpraca z zagranicznymi organizacjami westernowymi
  6. Strategia pozyskiwania nowych zawodników (szczególnie dzieci)
  7. Zawody rekreacyjne – potrzeba czy konieczność?
  8. Promocja jazdy western
  9. Klasy w zawodach PLWiR

10.  Szkolenia westernowe

11.  Warunki jakie musi spełnić zawodnik, który chce wystartować w zawodach AQHA lub NRHA Approved, a także wymagania stawiane organizatorom takich zawodów (przedstawia Mariusz Siwiec).

środa, 12 grudnia 2012 08:04

Sponsorzy